Widget Image
Pzt - Cuma: 9:00 - 18:00 Cmts: 9:00 - 14:00
0 (533) 382 42 82
E-Posta info@taylantemel.com

Öne Çıkan Makaleler

Bizi Arayın 0 (533) 382 42 82
Pzt - Cuma: 9:00 - 18:00 Cmts: 9:00 - 14:00
E-Posta info@taylantemel.com

Blog

Ameliyat korkusuna son! Bel Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Bel ve bacak bölgesine yayılan ağrıların en önemli nedenlerinden birisi de bel fıtığıdır. Diskin içerisinde yer alan nükleus pulpozus dediğimiz jöle kıvamındaki yapıdan salgılanan bazı kimyasal maddelerin etkisi, bu ağrıların kaynağını oluşturur.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?
Bel ve bacak bölgesinde oluşan ağrılar, bel fıtığının en büyük belirtileri arasındadır. İlk etapta belde yerleşik olan ağrı, daha sonra bacağa kadar yayılır ve genellikle de tek taraflıdır. Taraf değiştirilebilir ya da iki taraflı olabilir.
Skolyoz da denilen belin bir tarafa doğru eğilmesi sık rastlanan bir şikayettir. Ağrılar; hafif, orta ya da şiddetli yaşanabilir. İleri vakalarda bacak kaslarında erime, incelme ve bacakta üşüme meydana gelebilir.

Bel Fıtığında Tanı Nasıl Konur?
Bel fıtığının teşhisi, genellikle hastaların ifadesi ve görünümüne göre konur. Fakat, hastalığın derecesini tespit etmek ve diğer hastalıklardan da ayırt etmek için laboratuvar tetkikleri, düz röntgen, tomografi, MR gerekebilir.

Ozon Bel Fıtığında Nasıl Uygulanır?
Ozon tedavisi, bel fıtığında iki yöntemle uygulanır.
Birinci yöntemde ozon, ameliyathane şartlarında ve görüntüleme cihazlarının yardımıyla direk olarak fıtığa yol açan diskin içine verilerek, 1 kez uygulanır. Bu yöntemde narkoz ve neştere ihtiyaç duyulmaz. Yan etkisi oldukça az olan bu yöntem, tekrarlanabilir. Bu yöntemin uygulandığı tedavinin ardından hastanede kalmaya gerek yoktur. Hasta, aynı gün içinde taburcu edilebilir. Uygulanan bu yöntem, ameliyat kadar etkili olduğu için “ozon diskektomi” olarak da  tanımlanabilir.
İkinci yöntem, normal bir poliklinikte uygulanır. Bel fıtığına yol açan omurgaların yer aldığı belin iki yanına 3 sağ 3 sol tarafta 5 santim derine çok ince bir dental iğne yardımıyla 10 cc kadar ozon enjekte edilir. Böylelikle ozon gazı, derinliklere, disk etrafına ve şişmiş sinir etrafına etki ederek emilir ve etkilerini gösterir. Bu yöntemin her gün uygulanması gerekir. Hasta, toplam 12 ile 14 uygulama sonrası problemlerinden kurtulur. Bu yöntemin bir diğer adı da Diskosan’dır.

Ozon, Bel Fıtığını Nasıl Etkiler?
Omurlarımız arasında yer alan amörtisör görevi gören disk dediğimiz oluşumlar, herhangi bir nedenden dolayı hasarlanır ise, fıtık meydana gelir. Diskin içerisinde jöle kıvamında olan bu bölüm, sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma sonucunda da disk bozulur.
Ozonun disk içerisine verilmesinin sonucunda da ‘proteoglikan’adı verilen yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Serbest oksijen radikallerinin oluşumu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır, böylece şişerek ağrı ortadan kalkar.

9 Comments
 • Mariana

  Bel fitigim oldugunu tahmin ediyorum cunku sag bacagimi da cekiyor ve asiri agrilar var

  12 Mayıs 2019 03:05
  reply
 • Mariana

  Bel fitigim oldugunu tahmin ediyorum cunku sag bacagimi da cekiyor ve asiri agrilar var

  12 Mayıs 2019 03:05
  reply
 • ramazan kockan

  merhaba benm sol bacagimda kalca hizasinda agri var yaklasik 9 aydir suruyo sabahlari ozellikle agri daha cok kaslar isindiktan sonra biraz daha rahatliyor sizinle nasil gorusebliriz yasim 50 ^

  4 Haziran 2019 17:06
  reply
 • Emine Boyar

  Merhaba Dr Taylan Bey
  Balıkesir de yaşıyorum, aylardır kuyruk sokumu ağrısı çekiyorum, 5 ayrı doktora gittim. En son 28 Ağustos tarihinde impar ganglion blokajı yapıldı, fakat ağrım hiç geçmedi. Radyofrekans bana uygun bir tedavi olur mu? Olursa muayene ve işlem ücretiniz nedir öğrenebilir miyim. Teşekkür ederim.

  30 Ağustos 2019 22:08
  reply
 • Ali Öztürk

  Merhaba bende iki senedir
  Belfitiği tanimi var sol bacağim
  Ayak parmağina kadar uyuşukluk
  Var çok ağrilarim var
  Isfiçredeki doktorlat
  Bende sol yumuşak dokunun yane o ince sivinin bitiğini söylediller bana beladen kortizon zatevisi uyguladilar hiç bir iyileşme olmydi
  Bana üç defa kortizon yaptilar yarari olmadi siz bana nasil bir tedevi tafsiye edersiniz
  Saygilarimla Ali Öztürk.

  28 Eylül 2019 02:09
  reply
Post a Comment
Name
E-mail
Website

Firma indir