Widget Image
Pzt - Cuma: 9:00 - 18:00 Cmts: 9:00 - 14:00
0 (533) 382 42 82
E-Posta info@taylantemel.com

Öne Çıkan Makaleler

Bizi Arayın 0 (533) 382 42 82
Pzt - Cuma: 9:00 - 18:00 Cmts: 9:00 - 14:00
E-Posta info@taylantemel.com

Blog

Ağrılar Ne Zaman Kronik Hale Gelir?

Sinir hücrelerinin çalışmasında çeşitli bozulmaların meydana gelmesi sonucunda kronik ağrılar oluşur. Yani başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, sinir hücrelerinin beyne devamlı olarak ağrı sinyali göndermesiyle oluşan metabolizmadaki değişimlerdir. Bu uyarıyla birlikte beyin belli bir zaman sonra artık uyarıya karşı tepki vermez. Tepki almayan hücre de kendiliğinden sinyal gönderme merkezi oluşturur. Bu ağrılar da karıncalanma ya da darbe şeklinde ortaya çıkarak yanıcı olabilir. Bu durum da vücudun yorgun düşmesine yol açar.

Her Ağrı Kronik Değildir!
Herkes bir şekilde vücudunun belli bir bölgesinde ağrı hissedebilir. Her ağrıyı kronik olarak tanımlamak yanlış olur. Kişinin vücudunda sürekli olarak görülen ağrı, bir süre sonra şeklini değiştirerek bağımsız bir hal alırsa kronik olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda bu ağrılar 3 ile 6 ay gibi uzun bir zaman dilimine yayılırsa, kronik ağrılar meydana gelir.
Yaygın Görülen Kronik Ağrılar
Bel Ağrısı
Baş Ağrısı
Romatizmalı Ağrılar
Nevralji
Ur Ağrıları
Fantom Ağrısı

Kronik Ağrılar Kolay Teşhis Edilir mi?
Bir ağrının kronik olup olmadığını tespit etmek son derece önemlidir. Bazı zamanlarda yapılacak olan teşhisler normalinde daha uzun sürer. Bu durum ise, kronik ağrıların çeşitliliğinden kaynaklanır.
Kronik Ağrıların Teşhisi İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?
Fizik muayene
Sinirsel Muayene
Ortopedik Araştırma
Beyin tomografisi, EKG
Kronik Ağrılar Nasıl Tedavi Edilir?
Kronik ağrıların tedavi süreçleri uzun sürer. Bu hastalığın hem fiziksel hem de psikolojik olarak insan vücudunda bıraktığı izler göz önünde bulundurularak tedavi edilir. Kronik ağrıların tedavisine başlanmadan önce ağrıların kaynağına inmek gerekir. Ağrıların kaynağına inmek için;
Tıbbi geçmişin incelenmesi gereklidir.
Tıbbi geçmişinize dayanarak tıbbi testler uygulanabilir.
Fizik muayene yapılır.
Yukarıdaki tetkikler uygulanırsa ağrının kaynağı kolay bir şekilde tespit edilir ve tedaviye başlanır.

Kronik Ağrılara Uygulanan Tedavi Yöntemleri
Ağrıları geçirmek için öncelikle ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaçlar, ağrı kesmek kadar kişinin ruh hali için de kullanılır. İlaç tedavisinin ardından masaj terapisine başlanır.
Aynı zamanda ağrıya neden olan medikal duruma spesifik uzman hekim, tedavi sürecinde kişiye özel gerekli ilaçları düzenleyecektir. Bununla birlikte fizik tedavi ünitelerindeki ağrı kesici akımlar, masaj ve germe egzersizleri; psikolojik destek tedavileri; relaksasyon teknikleri; ağrı ünitelerinde yapılan ağrı blok tedavileri ve biofeedback tedaviler kronik ağrı tedavisinde önemli yer teşkil etmektedir.

No Comments
Post a Comment
Name
E-mail
Website

Firma indir